مدیریت زمان

مدیریت زمان | مدیریت زمان کاری که فکر می کنیم غیر ممکن است!!!

مهارت مدیریت زمان:

مدیریت زمان یک ضرورت اجتناب ناپذیر است زیرا که زمان در شمار با ارزش ترین دارایی است که ما انسان ها داریم. دارایی که اگر از آن استفاده نکنیم به سرعت آن را از دست می دهیم.اما تفاوت عمده ای که زمان با سایر دارایی های انسان دارد این است که نمی توانیم آن را برای خود نگه داریم  و یا ذخیره کنیم و در موقع مناسب و ضرورت از آن استفاده کنیم، بلکه باید در لحظه و داغ داغ از آن استفاده کنیم.

ادامه مطلب …

ذهن آگاهی

ذهن آگاهی | آیا می دانید منظور از ذهن آگاهی چیست؟

تعاریفی از ذهن آگاهی

ذهن آگاهی (Mindfulness ) یک کلمه ی معمولی به معنای ” توجه کردن ” است. ولی عمل توجه کردن چیزی نیست که هیجان هر کس را برانگیزد. ” ذهن آگاهی ” در این زمینه به معنای توجه کردن به شیوه ای خاص است.جان کابات زین، بنیان گزار کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی (MBSR)، تعریف کاربردی و جالبی را بیان می کند:

ادامه مطلب …

مهارت تصمیم گیری

مهارت تصمیم گیری | چگونه مهارت تصمیم گیری را در خود تقویت کنیم؟

ما انسان ها در هر لحظه از زندگی روزمره خود با مسائل و موقعیت های گوناگونی مواجه هستیم که در اکثر آن ها نیازمند این هستیم که تصمیمات به موقع مؤثری بگیریم.

ادامه مطلب …

مدیریت خشم

مدیریت خشم | راهبردهای کاربردی و مهم مهارت مدیریت خشم

مدیریت خشم:

هیجان خشم یکی از هیجان های منفی مهم است و در صورت عدم صحیح مدیریت خشم، می تواند مشکلات جدی برای فرد یا اطرافیان ایجاد کند. خشم احساسی است که به ما کمک می کند با محیط اطراف خود سازگار شویم؛ در واقع برای متوقف کردن فشارهای عصبی طراحی شده است.

ادامه مطلب …

مدیریت هیجانات

مدیریت هیجانات | درباره ضرورت مدیریت هیجانات چه می دانید؟!

آیا تابحال برایتان پیش آمده که در موقعیتی، کنترل هیجانی خود را از دست داده و کاری کنید که بعداً از انجام آن پشیمان شوید؟ آیا شده که برخی از موضوع های ناچیز شما را به شدت به هم بریزند؟ آیا در موقعیتی قرار گرفته اید که احساس کنید هیچ چیز در کنترل شما نیست و انگار فردی از درونتان شما را پیش می برد؟ بسیاری از مشکلات بین فردی مثل دلخوری ها، درگیری ها در پی عدم مدیریت هیجانات ما رخ می دهند.

ادامه مطلب …

مهارتهای فردی

مهارتهای فردی | چگونه مهارتهای فردی خود را توسعه دهیم؟

به طور کلی مهارت یعنی توانایی انجام ماهرانه کارها. درواقع مهارت ترکیبی از دانش و عمل است. اگر فردی دانش انجام کاری را داشته باشد و در عمل به آن مداومت و استمرار به خرج دهد به مهارت دست میابد. مهارتهای فردی توانمندی هایی است که افراد با کسب آنها می توانند زندگی شخصی و اجتماعی خود را ارتقاء دهند.

ادامه مطلب …

اهمال کاری

اهمال کاری | ارزیابی عوامل اهمال کاری بر اساس ویژگیهای فردی

درمان اهمال کاری می تواند سهل و آسان شود، اگر بتوانیم آن را ریشه یابی کنیم. به همین خاطر وقت آن رسیده است که به برخی ریشه‌ها و عوامل اساسی اهمال‌کاری توجه کنیم و راهی برای‌ درمان‌ آن بیابیم.

ادامه مطلب …

آفریده های یک روز

معرفی کتاب | آفریده های یک روز اثر اروین د.یالوم قصه گو

این بار در بخش معرفی کتاب، قصد دارم کتاب ” آفریده های یک روز ”  نوشته ی روان درمانگر قصه گو ” اروین د.یالوم ” را به شما معرفی کنم.

ادامه مطلب …

دوران سالمندی

دوران سالمندی | دوران سالمندی و نیازهای روان شناختی آن

دوران سالمندی به مقطع سنی بالاتر از ۶۵ سال اشاره دارد و بخش پایانی چرخه ی حیات انسان به شمار می رود. اما به این معنا نیست که وقتی فرد وارد دوران سالمندی می شود زندگی وی پایان پذیرفته است. بلکه نیازهای روان شناختی سالمندان متفاوت از دیگر دوران های زندگی است و باید به آنها توجه شود.

ادامه مطلب …

انتخابهای احساسی

انتخابهای احساسی | چرا دست به انتخابهای عشقی اشتباه می زنیم؟!

آیا با خود اندیشیده اید که به رابطه با کسانی ادامه داده اید که می دانستید برایتان مناسب نیستند و براساس انتخابهای احساسی وارد رابطه شده اید؟

ادامه مطلب …