مشاوره تحصیلی

مشاوره تحصیلی

مشاوره تحصیلی

همان طور که قبلا گفته شد افراد در مراحل مختلف زندگی خود که نمی توانند به تنهایی از پس مشکلات شان بر بیایند و تصمیم درست را بگیرند به مشاوران ماهر و توانمندی در زمینه مشکلات شان مراجعه می کنند. یکی از مشاوره هایی که می تواند کمک شایانی به افراد کند که بهترین زندگی و آینده را برای خود رقم بزنند مشاوره تحصیلی است. افراد با توجه به ترفند ها و پیشنهاد هایی که یک مشاوره تحصیلی به آن ها می دهد می تواند راحت تر تصمیم بگیرند و موفقیت خود را تضمین کنند. 

 

منظور از مشاوره تحصیلی چیست؟ 

خیلی از افراد تصمیم می گیرند تا در کنکور و یا هر آزمونی موفق عمل کنند. تصور می کنند با مطالعه ی زیاد می توانند قطعا موفق شوند اما لازم است که مطالعه و کار های شما برنامه ریزی داشته باشد تا بتوانید به سمت موفقیت پیش بروید. مشاوره های تحصیلی می توانند کمک زیادی در این عرصه به شما بکنند. زیرا مشاور تحصیلی یک فرد با تجربه در این زمینه است. او می تواند در مورد نوع برنامه ریزی با شما صحبت کند و شما را آشنا کند که نحوه ی اصولی برنامه ریزی به چه صورت است. شما با رعایت نکاتی که مشاور تحصیلی می گوید و کمی اراده و پشتکار می توانید به تمام اهدافی که در سر دارید برسید. 

تاثیر مشاوره تحصیلی  

مشاوره تحصیلی به جهت نقش مهمی که در موفقیت یا شکست دانش آموزان و دانشجویان در مسیر تحصیلی و شغلی خود ایفا می کند. از اهمیت بسیار بالایی در نزد والدین و فرزندان شان برخوردار است. 

اهداف مشاوره تحصیلی  

به طور کلی اهداف مشاوره تحصیلی عبارت است از: هدایت تحصیلی، رفع رفتار های نا به هنجار، ارائه راهکار برای مشکلات روحی و روانی و در نهایت هموار کردن مسیر دانش آموزان برای موفقیت در تحصیلات. از طریق مشاوره تحصیلی می توان توانایی ها و نیز محدودیت های دانش آموزان را شناخت و از امکانات موجود بیشترین استفاده را کرد.

در چه مواردی می توان از مشاوره تحصیلی کمک گرفت؟ 

  • تقویت حافظه 
  • مدیریت زمان
  • کاهش استرس
  • تنظیم خواب
  • افزایش اعتماد به نفس
  • انتخاب رشته تحصیلی در دانشگاه
  • انتخاب محل تحصیل
  • درمان اختلال های یادگیری 

جلسات مشاوره تحصیلی چگونه است: 

معمولا مشاوران تحصیلی جلسات مشاوره را به نوعی تنطیم می کنند که هم با مراجعه و هم با خانواده آن ها به صورت خصوصی صحبت کنند و به عمق مشکلات پی ببرند. سپس با در نظر گرفتن همه چیز جزئی از مشکلات را حل کنند.

چرا ما به مشاوره تحصیلی نیاز داریم؟

بسیاری از افراد ممکن است این سوال را بپرسند که چرا ما به مشاوره تحصیلی نیاز داریم؟ واقعیت این است که مشاوران آموزشی نقش بسیار مهمی در زندگی دانش آموزان دارند. این که آن ها در یک مدرسه ابتدائی، دبیرستان و یا حتی دانشگاه مشغول به کار هستند، نمی توان گفت این افراد به اندازه کافی مهم هستند. مشاوره تحصیلی فراتر از برنامه ریزی کلاس ها به دانش آموزان کمک می کنند. این نوع بینش نمی تواند دور تر از حقیقت باشد. 

مشاوران آموزشی نقش مهمی به عنوان اعضا و رهبران تیم آموزش ایفا می کنند. مهم نیست که این برنامه برای یک دبیرستان یا دانشکده باشد، مشاوران آموزش راهنمایی هایی را برای دانش آموزان در سطح های مهم مانند پیشرفت شخصی، پیشرفت تحصیلی و حتی پیشرفت شغلی فراهم می کنند. علاوه بر این برای ایجاد یک محیط یادگیری قابل هدایت، مشاوران آموزشی غالبا در کنار اعضای هیئت علمی و رهبران ارشد مدرسه یا دانشگاهی که در آن مشغول به کار هستند فعالیت می کنند.

بدون مشاوره تحصیلی، دانشجویان و اعضای هیئت علمی بدون داشتن منبع حرفه ای که می توانند به آن اعتماد کنند تنها خواهند ماند. مشاوران آموزشی متخصص در زمینه خود هستند، آن ها مهارت و دانش لازم را برای تهیه ی راه حل های موثر آموزشی دارند. این راه حل کمک به دانش آموز است تا بتواند بهترین دانشکده را که برای تحصیل آن ها مناسب تر است، انتخاب کند یا جهت کمک به یک مشکل دانشجویی ایجاد شده به خاطر یک مسئله رفتاری، مشاوران آموزشی حاضر به کمک هستند.

مشاغل مرتبط با مشاوره تحصیلی چیست؟ 

 با تمرکز بر آموزش و یادگیری، مشاوره تحصیلی اشتراک های بسیاری با مشاغل ثابت در آموزش و پرورش دارد. این موارد عبارت است از:

مشاور راهنما 

مشاوران راهنما در سیستم های مدارس به طور معمول رایج در دبیرستان ها کار می کنند و به دانش آموزان در انتخاب مدرسه و شغل کمک می کنند. آن ها به دانش آموزان کمک می کنند تا دوره های مورد نظر خود را انتخاب کنند. به بچه ها در توسعه مهارت های مورد نیاز برای موفقیت در مدرسه و محل کار کمک می کنند. با دانش آموزان در زمینه سازگاری برای مقابله با استرس و مشکلات عاطفی به روشی سالم همکاری می کنند. 

مشاوره تحصیلی 

مانند مشاوران راهنما، مشاوران مدرسه در سیستم های مدارس فعالیت می کنند، اما تمرکز کار آن ها متفاوت است. مشاوران مدرسه به جای تمرکز روی برنامه ریزی و مسائل مربوط به کار، اغلب وقت خود را با دانش آموزان به صورت یک به یک یا گروه درمانی می گذرانند. مشاوران مدرسه همچنین برنامه هایی را مبتنی بر مدرسه محور تدوین می کنند که مباحث مهمی مانند مسائل عاطفی و موضوعات بهداشت روان مانند افسردگی و اضطراب را در بر می گیرد. 

مشاور توانبخشی  

مشاوران توانبخشی در تلاشند تا افراد معلول را برای زندگی هر چه بیشتر عادی کمک کنند. بخشی از خدماتی که مشاوران توانبخشی ارائه می دهند یک جزء آموزشی است. مشاوران توانبخشی ممکن است آموزش شغلی را ترتیب دهند تا مشتری بتواند مسیری شغلی را شروع کند که با ناتوانی خود قابل ادامه باشد. علاوه بر این مشاوران در این زمینه ممکن است در تدوین برنامه ها شرکت کنند تا به مدد جویان کمک کنند بعد از رویدادی که باعث ناتوانی شده است، یاد بگیرند راه بروند، صحبت کنند و از خودشان مراقبت کنند. 

 

مرکز مشاوره فراز طی سالیان اخیر با استفاده از بهترین مشاوران این حوزه توانسته تا سهم بزرگی در موفقیت تحصیلی داوطلبان ایفا کند و متقاضیان این امکان را دارند تا از این خدمات استفاده نمایند. 

 

 

 

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *