مشاوره کنکور

مشاوره کنکور

مشاوره کنکور

کنکور سراسری، دارای مسیر پستی و بلندی است که در چند دهه ی اخیر به یکی از مهم ترین دغدغه های داوطلبان تبدیل شده است تا جایی که بیشتر خانواده ها نیز تحت تاثیر این موضوع قرار می گیرند. در باب این آزمون چالش برانگیز باید گفت که بزرگ ترین و اولین گام در این راه، اعتماد به صفر تا صد توانایی های خود است. دومین گام نیز داشتن یک نقشه راه و یا به قولی چراغ هایی است که با ایجاد انگیزه و هدف گذاری، منجی شما مشاوره کنکور در شرایط سخت کنکور می باشد.

در واقع برای تسخیر قله موفقیت در کنکور نیاز به شرایطی داریم که مسیر ما را هموار تر سازد. از مهم ترین عوامل، بهره گیری از مشاوره تحصیلی مناسب و استفاده از برنامه ریزی کنکور اصولی و منظم می باشد. افرادی که در مسیر رسیدن به اهداف خود، از پیشنهاد های افراد با تجربه و قابل اعتماد استفاده می کنند، یا از روش های ارزشمند و کلیدی در برنامه ریزی مطالعاتی بهره می برند. شانس موفقیت خود را در این آزمون سرنوشت ساز  به طرز قابل توجهی افزایش می دهند. 

تاثیر مشاوره کنکور 

افرادی که قصد شرکت در آزمون سراسری را دارند، گاهی از تجربه و مهارت کافی در زمینه نحوه ی مطالعه دروس، شیوه صحیح تست زنی، چگونگی مدیریت زمان و اهمیت جمع بندی و مرور در ماه های پایانی و… برخوردار نیستند و نیازمند هدایت افراد متخصص در این زمینه می باشند. 

استفاده از مشاوره کنکور یکی از بهترین و توصیه شده ترین روش های کسب اطلاعات کمکی پیرامون آزمون سراسری با هدف پیشرفت تحصیلی می باشد. که در آن، داوطلبان به مشاوران مدارس، موسسات کنکوری، مراکز مشاوره تحصیلی و… مراجعه می کنند. از تجربه های سودمند این افراد در برنامه ریزی درسی و مطالعاتی خود نهایت سود را می برند. 

مشاوره تحصیلی کنکور می تواند گروه آماری بزرگ متقاضیان شرکت در آزمون سراسری را در مراحل مختلف همراهی نماید. دانش آموزان دبیرستانی، داوطلبان پشت کنکوری، دانشجویان انصرافی دانشگاه ها و…، همگی شایسته بهره گیری از این نوع مشاوره هستند. می توانند در دوران آماده سازی کنکور، زمان جمع بندی و… با استفاده از توصیه های با ارزش مشاوران، خود را برای تقابل موثر با آن مرحله آماده سازند.

ویژگی های بهترین مشاوره 

مدت زمان آماده سازی داوطلبان برای حضور در جلسه کنکور سراسری، نسبتا کوتاه می باشد. در نتیجه نمی توان در این مسیر از ده ها مشاور مختلف و چندین روش مشاوره ای گوناگون بهره برد و خود را در مسیر هر موجی قرار داد. البته در نظر داشته باشید که یک مشاوره اشتباه و نابجا می تواند سهم به سزایی در جا ماندن داوطلب از قافله کنکور داشته باشد. از این رو شناخت خصوصیت های ایده آل یک مشاور برتر، می تواند متقاضیان را در راه انتخاب مشاور، راهنمایی کند و اهمیت به سزایی در کسب بهترین رتبه قبولی کنکور داشته باشد. 

فنون مشاوره کنکور 

آنچه در مشاوره و برنامه ریزی کنکور خیلی مهم است. نشان دادن راهی متناسب با شرایط شما خواهد بود.بنابراین به موارد زیر توجه کنید.

  • عوامل حواس پرتی را از خود دور کنید

برای مطالعه کنکور اولین شرط، انتخاب مکان مناسب برای مطالعه است. چنانچه از نظر فیزیکی در مکان نامناسبی قرار دارید تمام وسیله های محیطی و همچنین عوامل مزاحم را از خود دور نمایید. 

یکی از عواملی که در مشاوره کنکور داوطلبان به آن اشاره می کنند مربوط به حواس پرتی های ذهنی است. روشی که باید اجرا نمایید این است که تمام افکاری که به ذهن شما خطور می نماید و مانع مطالعه ی شما می شود را در برگه ای یادداشت کنید. در طول روز یک زمان خاصی را به فکر کردن در مورد آن اختصاص دهید. 

  • زمان بندی صحیح در مشاوره کنکور 

قطعا ضرایب دروس کنکور با توجه به زیر گروه های مورد نظر تعیین می شود اما فراموش نکنید که ما باید به تراز فکر کنیم و نه فقط به درصد های هر درس. بنابراین نیازی نیست تمام زمان مطالعه خود را به یک درس اختصاص دهید. 

باید زمانی که برای درس های مختلف می گذارید را به گونه ای تقسیم کنید که به هیچ عنوان این موضوع باعث نشود تا شما از سایر دروس عقب بمانید. به یاد داشته باشید که مهارت و تسلط شما بر روی هر یک از مطالب می تواند متفاوت با ضرایب باشد. 

  • تمرکز را تمرین کنید 

اگر در هنگام حل سوال همه تمرکزتان روی سوال نباشد، حل کردن سوال برای شما سخت و زمان بر و حتی غیر ممکن می شود. پس تلاش کنید قدرت تمرکز خود را بیشتر کنید و حین درس خواندن به هیچ چیز دیگری جز درس فکر نکنید. 

وظایف یک مشاوره کنکور عبارت است از: 

  • بررسی وضعیت درسی فرد. 
  • شناخت توانایی ها و نقاط قوت و ضعف داوطلب. 
  • آموزش روش تست زنی و افزایش مهارت های مدیریت زمان. 
  • آموزش مهارت های کاهش استرس و کنترل آن در روز های قبل کنکور و جلسه کنکور. 
  • معرفی انواع تست ها و کتاب های مناسب برای داوطلبان با توجه به وضعیت درسی آن ها. 
  • آموزش نحوه ی مطالعه دروس، یادداشت برداری، خلاصه نویسی و پاسخگویی به سوالات تشریحی و تستی. 
  • کمک به داوطلب برای نوشتن برنامه ی درسی منظم و زمان بندی متناسب با ویژگی های فردی و شرایط زندگی او.

جمع بندی 

مشاوره معجزه گر نیست و به عنوان راهنمایی مسیر را به شما نشان می دهد قطعا داوطلبانی هم بوده اند که بدون مشاوره به موفقیت رسیده اند. مشاوره به شما این آموزش را می دهد تا این مسیر ناهموار و پرچالش را برای شما هموار کند و باعث شود با سردرگمی کمتر و خاطر آسوده تر و پر سرعت به راه خود ادامه دهید. 

اگر برای رسیدن به هدفتان مصمم هستید و می خواهید با موفقیت کنکور را پشت سر بگذارید. می توانید از یک مشاوره کنکور حرفه ای برای داشتن یک برنامه منظم و در اختیار داشتن بهترین منابع و روش ها کمک بگیرید. 

مرکز مشاوره فراز تخصصی ترین و بهترین کلینیک مشاوره و روانشناسی در شمال تهران است. که با هدف ارائه خدمات مشاوره و روانشناسی همچون: مشاوره فردی، مشاوره تحصیلی، مشاوره ازدواج و… سعی دارد تمامی مشکلات شما را در کوتاه ترین زمان ممکن توسط مشاوران کار آزموده و متخصص حل کند. 

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *