دسته‌بندی نشده

استرس مادر

استرس مادر شدن

بچه ها شادی، عشق و هدایای بی شماری را به زندگی ما می آورند و هیچ پیوندی عمیق تر از آن بین مادر و فرزند وجود ندارد. با این حال، با تعهد به پرورش یک انسان دیگر از نوزادی تا بزرگسالی (و بعد از آن!) بار اضافی استرس به همراه دارد و استرس ناشی از مادر شدن می تواند قابل توجه باشد.

در حالی که هر مادری ممکن است با استرس های منحصر به فردی روبرو شود، بسیاری از خواسته های مادری و استرس های تجربه شده تقریباً جهانی هستند. درصد بالایی از مادران در زمینه های زیر احساس استرس می کنند:

موارد موثر در استرس مادر شدن

برهه ی زمان

با تمام مراقبت و پرورشی که کودکان نیاز دارند، و همچنین نیازهای اضافی افراد اضافی در خانه، اکثر مادران احساس کمبود زمان می کنند. خواه کمبود زمان کافی برای شستن لباس‌ها، زمانی که صرف بازی با بچه‌ها می‌شود، زمانی که به خود اختصاص داده می‌شود یا برای ده‌ها فعالیت مهم دیگر، بسیاری از مادران متوجه می‌شوند که ساعات کافی در روز وجود ندارد. هر کاری را که نیاز دارند یا دوست دارند انجام دهند.

امور مالی

چه از مهدکودک استفاده کنید، چه پرستار بچه، چه از دست دادن درآمد کامل برای ماندن در خانه، مراقبت از کودکان گران است. همانطور که آنها به لباس های جدید، فعالیت های جدید و در نهایت رفتن به دانشگاه رشد می کنند، هر کودک می تواند بر بودجه خانواده فشار وارد کند. در حالی که ارزش هزینه‌های کودکان بیشتر است، والدین با استرس مالی بیشتری روبرو هستند.

خواسته های رابطه

از آنجایی که مادران زمان لازم را برای روابط خود با فرزندان خود صرف می کنند، گاهی اوقات روابط دیگر در جایگاه دوم قرار می گیرند، به خصوص زمانی که کودکان جوان هستند و نیاز به توجه بیشتری دارند. مادران کودکان خردسال اغلب بین برآوردن نیازهای فرزند کوچک خود و داشتن انرژی برای محرک گفتگو، اوقات بازی و حتی رابطه جنسی با شریکی که به ایجاد کودک کمک کرده است، احساس سردرگمی می کنند.

همچنین ممکن است برای آنها سخت‌تر باشد که برای دوستان خود وقت بگذارند زیرا مسئولیت‌های مادری را انجام می‌دهند. همچنین، با رشد و تغییر کودکان، مادران می توانند تغییر کنند و در جهت های جدید رشد کنند، که می تواند بر روابط طولانی مدت فشار بیاورد. مادران مجرد می توانند تا حد زیادی با این مشکل روبرو شوند، به خصوص در مورد قرار ملاقات.

غرایز محافظ

بسیاری از مادران با مسئولیت مراقبت از یک روح جوان آسیب پذیر و پرورش این زندگی شیرین تا بزرگسالی، احساس می کنند دنیا مکانی خطرناک تر از آن چیزی است که زمانی به نظر می رسید. از روزهایی که کودکان نوپا از دیوارها بالا می روند و همه چیز را در دهان می گذارند تا روزهایی که نوجوانان در حال رانندگی (بدون ما) هستند و برای دانشگاه آماده می شوند، خطرات زیادی برای فرزندان ما وجود دارد و بنابراین استرس هایی که مادران با آن مواجه هستند. مادران همچنین نگران رفتار و رشد اجتماعی فرزندان خود هستند که هر مرحله جدید رشد را به چالشی تبدیل می کند.

شک به خود

همچنین این ترس وجود دارد که بسیاری از مادران کار خود را به اندازه کافی خوب انجام نمی دهند. از آنجایی که هر کودک دارای ویژگی‌های خلقی، نیازها و ویژگی‌های منحصربه‌فردی است، و از آنجایی که کودکان دائماً رشد می‌کنند و تغییر می‌کنند، استفاده از یک رویکرد یکسان برای مادر شدن غیرممکن است.

این بدان معناست که مادران دائماً در حال ارزیابی مجدد کاری هستند که انجام می‌دهند، به دنبال بینش‌های جدید هستند (از کارشناسان تربیتی که اغلب در مورد مسائل اصلی با یکدیگر اختلاف نظر دارند)، و سعی می‌کنند یک قدم جلوتر از فرزندان خود باقی بمانند تا به عنوان مادر بهترین باشند. اغلب، معماهایی وجود دارد که باید حل شوند، بحران هایی که باید حل شوند، و آتش سوزی هایی برای خاموش کردن وجود دارد.

برای مادران آسان است که خود را زیر سوال ببرند و از عواقب اشتباه دچار استرس شوند. همه اینها بخشی از یک مادر وظیفه شناس است.

چگونه از فرسودگی مادر جلوگیری کنیم

زمان تنهایی
در نهایت، در میان این مسائل (و همچنین مواردی که ذکر نشده است)، بسیاری از مادران برای مراقبت از خود وقت و صرفه جویی در انرژی را دشوار می دانند. هنگامی که مسئولیت های زنان با ظهور مادر شدن چند برابر می شود، بسیاری از درمان های آبگرم، فعالیت های غنی سازی شخصی و حتی سرگرمی های دوران قبل از کودکی از بین رفته اند. متأسفانه، بسیاری از ما به این زمان نیاز داریم تا تنها باشیم، تأمل کنیم، در یک مجله کاوش کنیم و از خود مراقبت کنیم تا در موقعیت خوبی برای مراقبت از دیگران باشیم.

بنابراین، در مواجهه با تمام خواسته‌های استرس‌زای تربیت فرزندان، مادر چه کاری را انجام می‌دهد تا بتواند سلامت و آرامش خود را حفظ کند؟ این مقاله در مورد والدین و مراقبت از خود نقطه شروع خوبی است.

آدرس مرکز مشاوره در میدان مادر

نگران پیدا کردن یک مرکز مشاوره روانشناسی خوب   نباشید. مرکز مشاوره و روانشناسی فراز مشاور در نزدیکی میدان مادر است. که راحت ترین مسیر تردد را برای شما مهیا می کند. و از تمام نقاط تهران، به مرکز مشاوره روانشناسی فرازمشاور در  تهران، دسترسی دارید.

آدرس: خیابان شریعتی- ابتدای خیابان ظفر(دستگردی) – پلاک ۲۶ -طبقه چهارم – واحد ۵
۰۹۱۹۱۷۸۸۶۱۱ – ۰۲۱۶۶۹۰۷۴۵۸

مشاوران متخصص موسسه ما در حوزه مدیریت استرس مادر

خانم فاطمه تبریزی

دکتری مهدی وجدانی همت

خانم فاطمه هاشم زاده

 

مقاله از سایت wellfamily استخراج شده است.

مترجم: رضوان یعقوبی

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *