زوج درمانی, مشاوره ازدواج, مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج در هر سن و زمانی برای هر شخص یک ضرروت به حساب می آید. ازدواج همیشه در زندگی هر فرد یک نقطه عطف و یک تغییر بزرگ است.

ازدواج یک پیوند صمیمی و شراکت برابر بین زن و مرد است. خانواده که اصلی ترین نهاد جامعه به حساب می آید، با ازدواج به وجود می آید. انتخاب همسر مهم ترین تصمیمی است که اکثر مردم در زندگی خود می گیرند، اما این انتخاب تضمینی برای خوشبختی طولانی مدت ندارد.

علم روانشناسی روابط آمار هایی در ارتباط با این که چگونه زوج های موفق تمایل دارند یکدیگر را پیدا کنند ارائه می دهد، اما این که یک ازدواج پایدار می ماند یا نه همگی به ویژگی های خاص افرادی دارد که تصمیم به ازدواج می گیرند.

چه فاکتور هایی نشان دهنده ی یک ازدواج موفق است؟

عشق و جاذبه جنسی همیشه برای تداوم یک ازدواج کافی نیست. کارشناسان از زوج ها می خواهند تا قبل از این که رابطه خود را رسمی کنند، تا حد امکان درباره ارزش ها  و الویت های یکدیگر مانند نحوه برخوردشان با شغل، مسائل مالی ، وجود تروما در گذشته و اینکه آیا تفکرات سنتی در مورد نقش زن و مرد در ازدواج دارند یا خیر بیشتر تبادل نظر کنند.

در نظرسنجی ها اکثر مردان و زنان روابطی را که در آن مرد دو تا سه سال بزرگ تر از زن باشد ترجیح می دهند. اما بر خلاف تصورات کلیشه ای، بسیاری از زوج ها با تفاوت سنی مشهود تر نیز رابطه ی موفقی دارند. برخی از افراد نیز شریک زندگی خود را بر اساس عواملی غیر از سن انتخاب می کنند. در ادامه به برخی از این عوامل اشاره خواهیم کرد.

 • برقراری ارتباط
 • با دوست خود ازدواج کنید
 • به همدیگر احترام بگذارید
 • مشکلات کاری را به داخل خانه نکشانید

بدون یک ارتباط اثرگذار یک دیوار بین طرفین ساخته می شود و روابط دچار فروپاشی می شوند. این مورد در ارتباط با ازدواج هم صدق می کند.

اگر قبل از ازدواج فرد مورد نظر را نشناسید، چگونه می توان با اهداف و آرزو های مشابه پیش رفت؟ در برخی موارد جوابگو است اما امروزه شناخت یک نفر قبل از شروع رابطه آسان تر از شناخت بعد ازدواج است.

در کنار برقراری ارتباط  و در نهایت ازدواج مهم ترین نکته در حفظ یک رابطه احترام گذاشتن به طرف مقابل است؛ حتی اگر احساسات و موقعیت طرف مقابل را درک نکنید احترام متقابل از اهمیت زیادی برخوردار است.

چه زمان به مشاوره ازدواج نیاز داریم؟

برای اکثر زوج ها تصمیم گیری برای امتحان کردن مشاوره آسان نیست. در رابطه ای که با انتظارات زیاد شروع شده است، اعتراف به این که همه چیز طبق انتظارات پیش نرفته است، آسان نیست.

تحقیقات نشان داده است که هر چقدر قبل از مشاوره بیشتر منتظر بمانند، تغییر عادت ها و مشکلات سخت تر خواهد شد. هنگامی که مشکلات برای بیشتر از سه ماه طول بکشند، حتی یک مشاوره مختصر با یک مشاور خبره می تواند برای ایجاد یک رابطه بهتر مفید باشد.

از آن جایی زوج ها بیشتر از همه زمان خود را با هم می گذرانند، تنش ها به راحتی افزایش می یابد. احتمال این وجود دارد هر دوی شما زمان بیشتری را نیاز داشته باشید تا رابطه خود را اصلاح کنید. به این منظور می توانید از مشاوران مرکز ما یعنی مرکز مشاوره فراز کمک بگیرید.

در جلسات مشاوره ازدواج چه می گذرد؟

اگر شما از قبل جلساتی را برای مشاوره گذرانده اید پس باید طبق پیشرفت روند مشاوره ی خود پیش بروید؛ اما اگر بار اول است که قصد رزرو وقت مشاوره ازدواج را دارید پس لازم است نکاتی را رعایت کنید.

ممکن است فکر کنید که برای اولین بار احتمال اینکه رابطه ی شما و همسرتان بهبود نیابد یا حتی به بدتر شدن رابطه هم بدبین باشید. بسیاری از ترس هایی که در ذهن مراجعه کنندگان وجود دارد پس از اولین جلسه مشاوره ازدواج از بین می روند.

بیشتر جلسات مشاوره به صورت زوجی است و شاید جلسات محدودی به صورت فردی برگزار شود. هدف از جلسات انفرادی این است که مشاور تاریخچه و پیشینه ای در مورد هر شخص را به صورت جداگانه بدست بیاورد.

پس از جلسه ی اولیه که زوج ها با هم شرکت می کنند، ممکن است یک یا دو جلسه انفرادی داشته باشید. برای باقی جلسات شما و همسرتان به طور مشترک روی مسائل رابطه خود کار خواهید کرد.

جلسه اول زمینه را برای آن چه که در جلسات بعد مورد بررسی قرار می گیرند آماده می کند و محیطی به وجود می آید که شما و همسرتان احساسات و تجربیات گذشته خود را بیان کنید.

در طول جلسه در مورد علت آشفتگی رابطه خود صحبت کنید. نیت مشاور این است که مشکلات اصلی و اینکه چه چیزی باعث بیشتر شدن استرس در رابطه شما می شود را بداند.

هنگام درمان تعیین هدف بسیار مهم است.

در طول جلسه اول، شما اهدافی را برای رابطه خود تعیین می کنید.

اهدافی که تعیین خواهید کرد به شما و شریک زندگیتان کمک می کند تا ارتباط و تعاملات مثبتی را بین خود تجربه کنید.

 

مشاوره پیش از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج نوعی درمان است که به زوج ها کمک می کند تا ازدواج و رابطه ای موفق و شاد داشته باشند. این مشاوره می تواند به زوج ها کمک کند تا مهارت های ارتباطی خودشان را توسعه دهند.

نقاط ضعف و نقاط قوت یکدیگر را بشناسند و یاد بگیرند که چگونه مسائل خاص رابطه خود را مدیریت کنند.

موضوعاتی که در مشاوره پیش از ازدواج درباره ی آن ها بحث و تبادل اطلاعات انجام می شود به شرح زیر هستند.

 • اشتراک گذاری اهداف زندگی شخصی هر فرد
 • علایق فردی و فعالیت های روزانه
 • اهداف زندگی مشترک و انتظارات شما از طرف مقابل
 • چگونگی مدیریت درآمد و هزینه های زندگی
 • انتظارات هر شخص از رابطه جنسی و فیزیکی
 • اگر قصد فرزندآوری دارید و نحوه ی تربیت فرزند
 • صحبت و اهمیت درباره ی مذهب و اعتقادات دینی

 

مشاوره پس از ازدواج

ممکن است تصور کنید که مشاوره ازدواج تنها یا برای پیش از ازدواج یا برای نجات روابطی که در حال فروپاشی است وجود دارد؛ مشاوره ازدواج(زوجین) قطعا می تواند در هنگام بروز مشکلات مفید باشد، اما همچنین می تواند به زوج های شاد و با ثبات نیز کمک کند تا پیوند خود را عمیق تر کنند و از آسیب های آینده جلوگیری نمایند.

نشانه هایی که مشاوره ازدواج شکست می خورد

وقتی رابطه شما و همسرتان بار و بار ها به بن بست می خورد، زوج درمانی یا مشاوره ازدواج معمولا قدم بعدی و راه حل مشکلات است. در طول این مدت شاید با خود درباره ی پایان دادن به ازدواج سوالات زیادی بپرسید؛ اما مسئله ی اصلی این است که طلاق راه آخر است ؟

راه های متعددی وجود دارد که نشان می دهد ازدواج شما به پایان رسیده است یا خیر، اما اگر نمی دانید که دنبال چه راهی باشید تشخیص آن دشوار خواهد بود و به عهده ی مشاور است.

همچنین ممکن است به دلیل اینکه روند درمان و جلسات طولانی بشود، بعضی از افراد منصرف می شوند یا ممکن است رفتار هایی نشان دهند که حتی یک مشاور ازدواج هم نمی تواند با توصیه های خوب و صحیح این شکاف و اختلاف را برطرف کند.

در ادامه به 4 نکته اشاره خواهیم کرد که نشان می دهد حتی مشاوره ازدواج یا زوج درمانی نیز ممکن است رابطه شما را بهبود نبخشد.

 

1- شما یا همسرتان فکر میکنید که طرف مقابل تغییرناپذیر است

زمانی که شما و شریک زندگیتان احترام خود را نسبت به یکدیگر از دست بدهید، رابطه شما با شکست مواجه خواهد شد. شما شروع به انتقاد از یکدیگر می کنید.

این روش خوبی برای اصلاح یک ازدواج شکست خورده نیست بلکه باعث سرخوردگی های بیشتر می شود. تفاوت زیادی بین اعتراض به رفتار ناخوشایند طرف مقابل و تهاجم رفتاری با خود شخص وجود دارد.

زوج هایی که روابط سالم دارند هم اختلاف نظر هایی دارند، اما بدون خشونت و تحقیر یکدیگر در مورد آن بحث می کنند.

وقتی شما برای یکدیگر احترامی قائل نباشید، پیوندتان دچار مشکل می شود.

2- شما با یکدیگر مخالفت می کنید

هر بار که شما به یک نظر آزار دهنده با یک تهاجم متقابل پاسخ می دهید، رابطه ی شما به جاهای باریک تری کشیده می شود.

اگر می خواهید بدانید که چگونه می توانید ازدواج خود را نجات دهید، به جای ایجاد مشاجره های طولانی که فقط به رابطه ی شما آسیب می رساند، باید یاد بگیرید که چگونه بدون خشونت با یکدیگر ارتباط برقرار کنید.

فردی که در یک رابطه سالم است احساسات و تفکرات خود را با رفتار ها و گفتن جملاتی مانند “حس می کنم امروز نمی خواهی با من صحبت کنی بهتر است چند ساعت با خودت خلوت کنی “بروز می دهد.

3-یکی از طرفین احساس برتری می کند

هنگامی که یکی از شما در رابطه احساس برتری کند یا فکر کند که خودش باهوش تر یا مهم تر است، به احتمال زیاد او را مسخره می کند و پایین می آورد. شکایات و احساسات او را نادیده می گیرد.

برای پیشرفت یک ازدواج یا رابطه، علی الخصوص در طولانی مدت طرفین باید به یکدیگر احترام بگذارند. هر دوی شما باید به این درک برسید که کنار یکدیگر بهتر از زمانی هستید که جدا هستید.

درست است که برخی از زمان ها چالش برانگیز هستند، مانند زمانی که مشکل مالی به وجود می آید یا موضوعات دیگر؛ اما روابط زمانی پشرفت می کنند که هر دو به عنوان شرکای یک زندگی واقعی به هم احترام بگذارید.

4 هر دوی شما از یکدیگر دور می شوید

وقتی نگرانی تان را ابراز می کنید و همسرتان به شما توجهی نمی کند، از اتاق بیرون می رود یا شروع به چک کردن تلفن همراهش می کند چه حسی به شما دست می دهد؟

روانشناسی به نام جان گاتمن این نوع رفتار را “دیوار سنگی” می نامد و این را متذکر می شود که بسیار رفتار دردناکی است.

تحقیقات نشان می دهد بعد از چنین رفتاری ضربان قلب هر دو طرف بالا می رود. طبق معمول در چنین زمانی مردم کتر فکر می کنند پس کلمات و جملاتی که در این زمان گفته می شوند احتمالا کمتر مورد توجه قرار می گیرند.

 

آیا مشاوره ازدواج آنلاین پاسخگو است؟

مشاوره آنلاین تقریبا همانند نوع حضوری عمل می کند. در یک بررسی محققان آنالیزی از روند درمان تداخلات روانی به صورت آنلاین را انجام دادند.

به این نتیجه رسیدند که درمان آنلاین می تواند مشکلات را هر چند به صورت متفاوت، اما به طور موثر درمان کند. همچنین در مطالعه ای در سال 2020 در مورد زوج درمانی یا مشاوره زوجین آنلاین، اکثر مراجعین رضایت خود را ابراز کردند و از درمان آنلاین احساس راحتی می کردند.

ممکن است برخی افراد در خانه خود نسبت به مطب و یا کلینیک احساس راحتی بیشتری داشته باشند. برخی از افراد هم بیان کردند که بین آن ها و روانشناس یا مشاور فاصله ایجاد می کند.

 

کلام آخر

از آن جایی که تقریبا نیمی از ازدواج ها به طلاق ختم می شود، مشاوره ازدواج یک خدمت بسیار سودمند است. این یک نکته ی مهم است که زوج ها تا حد امکان قبل از ازدواج به دنبال مشاوره ازدواج باشند.

در مرکز مشاوره فراز، ما به افراد از هر طبقه ی جامعه کمک می کنیم تا روابط سالم تر و قوی تری ایجاد کنند. تیم روانشناسی ما در رسیدگی به مسائلی مانند طلاق عاطفی، چالش های والدین، رابطه جنسی و صمیمیت، خیانت، مشکلات مالی و تفاوت های مذهبی و فرهنگی آموزش دیده اند و می توانند به شما کمک کنند.

زمانی که زوج ها تصمیم به پایان دادن به ازدواج و رابطه ی خود می گیرند، ما با دانش و تجربه ی خود در هر مرحله از چرخه ی زندگی، از مشاوره قبل و بعد ازدواج تا چالش های میانسالی آماده ی کمک به شما هستیم.

همانند غذا، هوا و آب، ارتباط نزدیک هم یک نیاز بنیادی بین انسان ها است. اما عبور از چالش ها زمانی که دو نفر با یکدیگر زندگی می کنند به ندرت آسان است.

تا زمانی که مدارس و آموزش و پرورش مهارت های مورد نیاز برای یک ارتباط و ازدواج موفق را آموزش ندهد، زوج ها برای برقراری ارتباط و حل مشکلاتشان به طور موثر در تمام مدت با ناهماهنگی و نگرانی مواجه خواهند شد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *