مشاوره نوجوان

مشاوره نوجوان

مشاوره نوجوان

دوران نوجوانی می تواند بسیار دشوار باشد. نوجوانان از نظر جسمی، عاطفی و روانی دستخوش تغییرات زیادی می شوند که کنار آمدن با آن ها می تواند چالش برانگیز باشد و برای حل این مشکلات مشاوره نوجوان می تواند جوابگو باشد.

معمولا نوجوانان با فشار های مختلفی مواجه می شوند؛ از فشار سنگین تحصیلی و انتخاب مسیر شغلی تا شکل گیری هویت و شخصیت فردی. برخی از آنان ممکن است در کنترل روابط و احساسات برای اولین بار، فشار یا قلدری دیگران را تجربه و تحمل کنند.

علاوه بر این رواج استفاده از شبکه های اجتماعی در دنیای امروز می تواند در مقایسه خود با دیگران و یا کاهش عزت نفس تاثیرگذار باشد.

با وجود تمام این مشکلات و اضطراب در دنیای مدرن، بسیاری از نوجوانان می توانند در حین عبور از این چالش ها از مشاوره نوجوان بهره ببرند.

نوجوانان و سلامت روان

مشکلات سلامت روان می توانند به دلایل مختلفی ایجاد شوند. بسیاری از این مشکلات می توانند به سادگی درمان شوند اما برخی از آنان نیازمند تعداد جلسه و روند طولانی تری برای درمان هستند. برخی از علل های این مشکلات عبارتند از:

 • خشونت

هنگامی که اتفاق ناگواری برای یک شخص می افتد یا در خانواده تنشی به وجود می آید، ممکن است سلامت روان فرد به خطر بیوفتد.

 • استرس

تقریبا همه ی افراد استرس را تجربه می کنند. استرس همیشه جنبه ی بد ندارد گاهی می تواند  به مقدار کم مفید هم باشد مثلا هنگام انگیزه دادن برای مطالعه برای یک امتحان یا آزمون؛ اما استرس بیش از حد می تواند مشکلاتی را ایجاد کند.

 • وضعیت پزشکی

برخی از شرایط پزشکی یا بیماری ها می توانند شما را به احساس یا رفتار عجیب وادار کنند. اگر برای مشکل سلامت روان به پزشک یا روانشناس مراجعه کنید، آن ها ابتدا بررسی خواهند کرد که آیا یک وضعیت پزشکی می تواند باعث خلل در سلامت روان شده باشد یا خیر.

 • از دست دادن یک رابطه

اگر یکی از نزدیکان خود را از دست بدهید، یا بخواهد نقل مکان کند یا بخواهد ارتباط خود را با شما قطع کند، طبیعی است که احساس تنهایی و غمگینی کنید.

معمولا این احساسات با گذشت زمان بهتر می شوند. اما گاهی اوقات بدتر می شوند یا بر سایر بخش های زندگی شما تاثیر می گذارند.

چرا باید به مشاوره نوجوان مراجعه کنیم؟

یک نکته ی بسیار مهم وجود دارد؛ آن هم این است که اگر چه نوجوانان در مرحله ی تبدیل به بزرگسالی هستند اما با این وجود هنوز هم بخشی از آنان در کودکی به سر می برد.

مغز آن ها در حال شکل گیری کامل است، بنابراین آن ها هنوز قادر به تصمیم گیری یا مدیریت موقعیت های مختلف به خوبی بزرگسالان نیستند.

از جهت دیگر، بدن آن ها در حال رشد است و ممکن است با عوارض های جانبی تغییرات هورمونی دست و پنجه نرم کنند.

وقتی به نقطه ای می رسند که دیگر نمی توانند به طور قطعی با استرس و مشکلات اجتماعی و خانوادگی مقابله کنند، مشاوره نوجوان می تواند به آن ها کمک کند تا مشکلات را کنترل کنند.

به عنوان والدین چه کمکی می توان کرد؟

صحبت کردن با فرزند خود درباره ی مشاوره می تواند از ترس و استرس او در این باره بکاهد. با این حال اگر آنان همچنان از مراجعه خودداری می کنند، تیم ما یعنی، مرکز مشاوره فراز توصیه می کنیم که مشاوره تخصصی والدین را امتحان کنید.

مشاور والدین به شما کمک می کند تا راه هایی برای حل مشکلات پیدا کنید به خصوص اگر در خانواده شما درگیری یا مسئله ای وجود دارد.

در عین حال استراتژی های موثری برای فرزند پروری ارائه می دهد. مهارت های ضروری شامل الگو برداری رفتار های اجتماعی مطلوب برای فرزند شما و پاسخ های کلامی و رفتاری مناسب زمانی که فرزند شما بی احترامی از خود نشان می دهد می شود.

در جلسات مشاوره نوجوان چه می گذرد؟

مشاوره نوجوانان یک پروسه ی عملی و راه حل محور است. بیشتر درمان ها مدت زمان مشخصی ندارند. برخی از مشکلات خیلی سریع حل می شوند.

برخی دیگر پیچیده تر هستند و زمان بیشتری می برند. معمولا اگر جلسات شما هفته ای یکبار باشد، درمان شما حداقل سه ماه طول می کشد.

برای برخی از مشکلات ممکن است یک سال تحت درمان باشید. حتی اگر پروسه ی درمان کمی طولانی شد می توانید با کمی صبر متوجه پیشرفت شوید.

انواع مشاوره نوجوان چه مواردی هستند؟

سه نوع اصلی برای درمان نوجوانان وجود دارد: فردی، گروهی و خانوادگی.گاهی اوقات، افراد می توانند یک درمان ترکیبی مثلا درمان فردی و گروهی را با هم انجام دهند.

نوع درمان شما بستگی به مشکلاتی که با آن ها درگیر هستید دارد. در ادامه به برخی از جزییات در مورد هر یک اشاره خواهیم کرد:

 • درمان فردی

در این نوع درمان شما به تنهایی با مشاور ملاقات می کنید تا در مورد مشکلات خود صحبت کنید. هر جلسه حدود 45 دقیقه طول می کشد.

مشاور ممکن است از شما بخواهد که احساسات خود را در مورد خود بیان کنید. هر چیزی که در جلسات مطرح می شود کاملا محرمانه است مگر در مواردی که مشاور حس کند که ممکن است به خود یا شخص دیگری آسیب برسانید.

گاهی اوقات صحبت کردن با والدین یا مشاور مدرسه در مورد یک مشکل برای مشاور شما می تواند مفید باشد.

 • درمان گروهی

گروه درمانی به شما این امکان را می دهد که ببینید نوجوانان دیگر چگونه با مشکلات خود برخورد می کنند.

همچنین روش های جدیدی را برای رسیدگی به مشکلات خود پیدا خواهید کرد. شروع این درمان می تواند در شروع کمی ترسناک باشد چون افراد دیگر را نمی شناسید.

پس از چند جلسه، احتمالا احساس راحتی بیشتری خواهید کرد. معمولا در هر گروه پنج نفر با یک یا دو نفر مشاور حضور دارند. مشاوران موضوعاتی را مطرح می کنند و سوالاتی می پرسند. شما آزاد هستید که سوالات خود را بپرسید و از دیگران پاسخ دریافت کنید. جلسات گروهی معمولا چیزی در حدود 90 دقیقه طول می کشد.

 • درمان خانوادگی

در این نوع درمان شما همراه با خانواده ی خود با هم در جلسات حضو پیدا می کنید. از آنجایی که همه ی اعضای خانواده حضور دارند، می توانید روی مشکلاتی که خانواده را تحت تاثیر قرار می دهد کار کنید.

چه کسانی به مشاوره نوجوان نیاز دارند؟

سال های نوجوانی چالش های عاطفی زیادی را به همراه دارد که اغلب به آن اضطراب نوجوانی گفته می شود.

تشخیص اینکه آیا نوسانات خلقی و رفتاری فرزند شما عادی و نرمال است یا نشان دهنده مسئله ی جدی تری است ممکن است دشوار باشد.

علاوه بر نوسانات خلقی، رفتار های دیگری وجود دارد که می تواند نشان دهد نوجوان شما در حال مبارزه است و می تواند از ارزیابی سلامت روان و احتمالا مشاوره بهره مند شود. این ارزیابی شامل موارد زیر است:

 • خواب زیاد یا بی خوابی
 • استفاده از مواد مخدر یا روان گردان یا اعتیاد در خانواده
 • سو استفاده جنسی یا عاطفی
 • طلاق یا جدایی والدین
 • رفتار هایی که شامل خودآزاری می شوند
 • انزوای اجتماعی
 • از دست دادن علاقه به فعالیت های لذت بخش
 • افکار یا تلاش برای خودکشی

فکر کردن یا تهدید به خودکشی باید جدی گرفته شود و نیاز به ارزیابی فوری توسط یک روانشناس دارند. علائمی که نشان می دهد فرزند شما ممکن است به خودکشی فکر کند می تواند شامل این باشد که از خود رفتار های پرخطر نشان دهد.

یا اینکه در وسایل او یادداشت خودکشی پیدا کنید. افسردگی طولانی مدت نیز می تواند یکی از علائم باشد.

تیم حرفه ای ما در مشاوره شما را یاری خواهد کرد

مشاوره با نوجوانان می تواند در بهبود عملکرد عاطفی، اجتماعی، روانی، رفتاری و تحصیلی آنان مفید باشد.

مشاوران مرکز مشاوره فراز برای کمک به حل مشکل و پشتیبانی در این دوره آماده ارائه خدمات هستند. خدمات درمانی ممکن است طیف وسیعی از مشکلات و یا بر یک مشکل خاص تمرکز کند.

همه ی این موارد بستگی به نیاز ها و شرایط فرد و مدیریت خلق و خو دارد. ما به بهبود مهارت های فردی، کاهش اضطراب و مهارت های ارتباطی و … می پردازیم. خدمات مشاوره نوجوان ممکن است شامل همکاری والدین و حضور آنان در جلسات نیز باشد.

امتیاز دهید

یک دیدگاه برای “مشاوره نوجوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *