مشاوره کودک

مشاوره کودک

مشاوره کودک

مشاوره کودک نوعی از خدمات روانشناسی است که کودکان و نوجوانان را در بر می گیرد. مشاوران در مسیر تربیت فرزند به والدین آموزش های لازم را ارائه می دهند تا در جهت ارتقای سلامت روان کودکان و نوجوانان حرکت کنند. در جلسات مشاوره کودک و نوجوان درمانگر سعی می کند که کودک هیجاناتش را ابراز کند و این کار معمولا توسط بازی کردن امکان پذیر می باشد. به وسیله بازی و یا کارهای هنری مثل نقاشی کشیدن که کودکان احساس کودک راحتی بیشتری میکنند و آنچه که مشاور در مورد نوع رفتار و ابراز هیجان آموزش می دهد را بیشتر بیاموزند.

بسیاری از والدین فکر می‌کنند نحوه‌ی تربیت فرزندشان درست بوده و نیازی به روانشناس و مشاوره کودک ندارند بلکه به تنهایی می تونند از پس مشکلات خود و فرزندانشان بر آیند. اگرچه والدین در برخی مسائل بر اساس تجربه و مطالعه عملکرد مناسبی برای تربیت فرزند داشته باشند اما گاهی اوقات در سنین پایین مسائلی برای فرزندان به وجود می آید که نیازمند مراقبت های تخصصی تر خواهد بود. با فراز مشاور در این بخش همراه باشید تا با اهمیت و ضرورت مشاوره کودک آشنا شوید.

مشاوره کودک چیست؟

مشاوره کودک نوعی از خدمات روانشناختی است که توسط روانشناسان کودک ارائه می‌شود. در جلسات مشاوره درمانگر کودک را تشویق می‌کند تا احــساسات خود را ابراز نماید. روند مشاوره می‌تواند در جریان یک بازی اتفاق بیفتد. استفاده از بازی یا کارهای هنری کمک می‌کند که کودکان احساس راحتی بیشتری کنند. در نتیجه آنچه که مشاور در مورد نوع رفتار و ابراز هیجان آموزش می‌دهد را بیشتر بیاموزند.

اهداف مشاوره کودک 

هدف از مشاوره کودک، این است که به کوکان و نوجوانان کمک کنیم تا با به شیوه بهتری با احساساتشان سازگار شوند. مشکلات خود را درک کنند، مهارت‌های مقابله‌ای لازم را پرورش دهند و با مــهارت کنترل احساسات در نهایت بتوانند بهترین تصمیم‌ها را بگیرند. جلسات مشاوره کودک تنها به کودکان اختصاص ندارد. ممکن است درمانگر ابتدا تلاش کند تا والدین را آگاه سازد و با آمــوزش پدر و مادر، روش‌های تربیتی مناسب را به آن‌ها بیاموزد.

چه زمانی مشاوره کودک دریافت کنم؟

مدت زمانی که باید احساسات و رفتارهای نگران کننده فرزندتان یا علائمش را در نظر بگیرید. همچنین به سن کودک و مشکلی که فکر می‌کنید وجود دارد، بستگی دارد.

مشکلات رفتاری

اگر رفتار فرزندتان به بروز مشکلاتی مزمن در مدرسه دامن زده است یا زندگی خانوادگی‌تان را مختل کرده است، بهتر است از مشاور کمک بگیرید. رفتارهای خطرناک، انفجاری یا مخرب می‌تواند در اثر اضطراب، تروما و ناامیدی ناشی از مشکلات یادگیری تشخیص داده نشده ایجاد شده باشد.

وقتی علت اصلی رفتار کودک تشخیص داده شود، می توان با بهره‌گیری از درمان‌های مناسب به کودک یاد داد که کنترل رفتارش را به دست بگیرد. کودکی که والدین یا آموزگارانش نمی‌توانند او را کنترل کنند، به کمک مشاور نیاز دارد. رفتارهای غیرقابل کنترل این مدل از کودکان به سلامت و رفاه کل خانواده آسیب می‌زند.

برای برطرف کردن مشکلات رفتاری باید از متخصص سلامت روانی مشاوره بگیرید که توانایی تشخیص و درمان اختلال‌های رفتاری را داشته باشد. می‌توانید از روانشناس رفتاری متخصص در مشکلات کودکان و نوجوانان، روانپزشک اطفال یا مددکار اجتماعی متخصص در زمینه درمان جوانان و نوجوانان مشاوره بگیرید.

مشکلات هیجانی

اگر مدتی طولانی است که فرزندتان به شدت مضطرب، ناراحت یا تحریک‌پذیر است و این مشکلات توانایی کودک را برای انجام دادن فعالیت‌های متناسب با سنش مختل کرده است، بهتر است از مشاور کمک بگیرید. کودکی که دائماً با اضطراب یا افسردگی شدید دست و پنجه نرم می‌کند، فقط رنج نمی‌کشد. بلکه بخش مهمی از دوران کودکی خود را نیز از دست می‌دهد. بنابراین بهتر است هر چه سریع‌تر به او کمک کنید، قبل از آن که او از هم‌سن وسالانش در رشد اجتماعی و تحصیلی عقب بیفتد.

زود عصبی شدن(درمان زود عصبانی شدن و از کوره در رفتن)

به علاوه درمان زودهنگام از آن رو مهم است که هر چه کودک مدت طولانی‌تری با مشکلاتی مانند اضطراب زندگی کند. احتمال این که چنین مشکلاتی تاثیراتی نامطلوب بر رفتارش بگذارد، بیشتر می‌شود. کودک خردسالی که نمی‌تواند جدا از والدینش بخوابد، در دوران مدرسه به کودکی تبدیل می‌شود که نمی‌تواند به اردو یا خانه دوستانش برود. کودکی که از ترسی شدید در عذاب است، به نوجوانی تبدیل می‌شود. این نوجوان که زندگی اجتماعی و هویتش حول پرهیز از عامل‌های تحریک کننده اضطراب شکل می‌گیرد.

کودکان از چه سنی می توانند از خدمات مشاوره استفاده کنند؟

تــربیت کودک از همان لحظه تولد آغاز می‌شود. ممکن است حتی والدین در برخورد با نوزاد خود نیز با چالش‌های زیادی رو به رو شوند. از این رو روانشناسان کودک می توانند از همان لحظه تولد به شما کمک کنند که بهترین سبک فرزندپروری را در پیش بگیرید. از نیازهای رشدی فرزندتان آگاه شوید و به سلامت روان او کمک کنید. به همین خاطر در سنین بسیار پایین درست است که کودکان نمی‌توانند خود از خدمات مشاوره بهره بگیرند. اما والدین با شرکت در جلسات می‌توانند به آن‌ها کمک کنند.

توصیه نهایی در مورد مشاوره کودک و روش های تربیت فرزندان

خبر خوب برای والدین این است که حتی اگر فرزندان شما بعضی از عادات بد را آموخته باشند، هنوز هم برای تربیت صحیح دیر نیست. شما می‌توانید با یادگیری اصول کنترل احساسات خود و شناخت کامل روانـشناسی کودک و متدهای صحیح تربیتی، فرزندانتان را برای شکوفایی در اجتماع و زندگی آینده تربیت کنید. تجربه ما در این زمینه نشان داده که کلید موفقیت در تربیت کودک، تــغییر رفتار والدین می‌باشد. کافی است صبر وحوصله داشته باشید و راهکارهای تربیتی کودک را به درستی بیاموزید و این مسئله را جدی بگیرید.

خدمات فراز مشاور در زمینه مشاوره کودک

شاید برای شما به عنوان یک والد، پذیرش این موضوع که کودک­تان دچار مساله شده باشد، بسیار سخت باشد. انتظار داشتید همیشه زندگی کودکتان سرشار از آرامش و بدون مشکل باشد. حتی ممکن است به خودتان برچسب بزنید که والد خوبی برای کودک­تان نبوده‌­اید. اما همانطور که در این مقاله گفته شد، وجود مشکل را نمی­‌توانیم انکار کنیم و باید برای حل آن قدم برداریم. تا ضمن پیشگیری از بدتر شدن مشکلات، به کودک کمک کنید تا حال و آینده بهتری داشته باشد. شما می­‌توانید با دریافت مشاوره از خدمات تلفنی و آنلاین فراز مشاور بهره­‌مند شوید.

در این مقاله سعی کردیم تا شما عزیزان را با مفهوم مشاوره کودک آشنا کنیم. این نوع مشاوره از رایج‌­ترین انواع مشاوره است. زمان­‌هایی که یک کودک به مشاوره نیاز پیدا می­‌کند؛ ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. از جمله این دلایل، بدرفتاری‌­های کودک، پرخاشگری، انزوا طلبی او، مشکلات تحصیلی، اختلال یادگیری، استرس، تعویض مدرسه یا محل زندگی و.. باشد. از جمله راه‌­های درمانی که در روند مشاوره کودک به کار می‌­رود، بازی درمانی و قصه درمانی است. بازی و قصه زیان کودک است. با این مدل درمان، می‌­توان شناسایی مطلوبی از وضعیت روانی به دست آورد. در صورتی که طی مدت زمانی فرزند خود را زیر نظر گرفتید و متوجه مشکلات هیجانی، رفتاری و تحصیلی در او شدید، پیشنهاد می­‌شود حتما از مشاوره کودک بهره‌­مند شوید. از دست دادن زمان در برطرف کردن مشکلات کودک، منجر به خسارات مادی و معنوی جبران ناپذیری برای شما و کودک­تان می‌­شود.

شما درصورت نیاز به خدمات مشاوره کودک می توانید از مشاوران متخصص و مجرب مرکز مشاوره فراز به صورت حضوری، تلفنی و یا تماس تصویری مشاوره دریافت کنید. برای گرفتن وقت و هماهنگی با شماره تلفن همراه  09371178718   و یا شماره های تلفن 02122640332 و 02188672553 تماس بگیرید.

 

 

 

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *