مشاوره کودک

راه هایی برای یافتن بهترین روانشناس کودک در ظفر(دستگردی)

کودکان یکی از حساس ترین رنج سنی برای دریافت خدمات مشاوره هستند. وقتی احساس می کنید فرزندتان مشکلی دارد و شما نمی توانید به او کمک کنید، ممکن است بترسید یا این که احساس غم شما را فرا بگیرد. برخی از والدین حتی احساس گناه می کنند و نمی دانند که آیا کاری انجام داده اند یا این که در حق فرزند خود کوتاهی کرده اند. احساس گناه داشتن به درست شدن شرایط هیچ کمکی نمی کند. مهم این است که با نهایت تلاش برای فرزند خود کمکی بیابید.  یافتن بهترین روانشناس کودک در ظفر(دستگردی) به حل این مشکلات کمک می کند. مشکلات سلامت روان ممکن است این گونه به نظر برسد که کودک شما در ظاهر هیچ مشکلی ندارد ولی در باطن هیچ چیز درست پیش نمی رود.

به عنوان والدین کودک، قبل از این که در نزدیکی محل زندگی خود به دنبال یک روانشناس  یا مرکز مشاوره خوب باشید، باید تشخیص دهید که دلایل نیاز فرزندتان به روانشناس چیست. آیا کودک شما علائمی از اضطراب را نشان می دهد؟ اختلالات اضطراب یکی از شایع ترین مشکلات سلامت روان در دنیا است. خوشبختانه با وجود شیوع این اختلال، راه های مختلفی برای درمان اضطراب از طریق مراجعه به مشاور و روانشناس وجود دارد. تحقیقات نشان می دهد که شناخت دلیل بیماری به تنهایی نیمی از اضطراب و استرس را از بین می برد. نشانه هایی که نشان می دهند کودک شما از اختلال اضطراب رنج می برد:

 • دوری از دوستان و خانواده
 • کابوس های شبانه
 • خستگی مزمن
 • افزایش ضربان قلب
 • مشکلات گوارشی
 • امتناع از رفتن به مدرسه
 • تعریق زیاد
 • عصبی بودن
 • به هم ریختن نظم خواب

یک روانشناس کودک چه وظایفی دارد؟

بچه ها آن طور که بزرگتر ها فکر می کنند، فکر نمی کنند. مغز آن ها تا حدود 25 سالگی به طور کامل رشد نمی کند. مشکلاتی که والدین در دنیای مدرن با آن رو به رو هستند، باعث می شود که دقیقا ندانند فرزندشان چه مشکلی دارد. از این رو باید به فکر این باشند که از یک متخصص کمک بگیرند. رفتار یا ناراحتی عاطفی کودک می تواند آن قدر در زندگی روزمره اختلال ایجاد کند که شما ناچار به دریافت کمک حرفه ای باشید. یک روانشناس کودک به طور ویژه برای مدیریت تغییرات عاطفی و مشکلاتی که ممکن است در مراحل رشد ایجاد شود آموزش دیده است.

یکی از مفید ترین خدماتی که بهترین روانشناس کودک در ظفر(دستگردی) می تواند ارائه دهد، ارائه پیشرفت درمان با والدین کودک است. اکثر والدین از روند درمان اطلاعی ندارند و ممکن است کودک رفتارهایی نشان دهد که به نظر می رسد اقتضای سن او است اما در حقیقت نشان دهنده وجود اختلال اضطراب یا برخی از مشکلات دیگر است. کمک به کودک برای درک بهتر احساسات و استقلال او در نحوه برخورد با افکارش می تواند زندگی او را تغییر دهد. رویکرد های متفاوتی برای سنین مختلف وجود دارد. کودک درمانی معمولا تعاملی تر و سرگرم کننده تر از آن چه در درمان سنتی می گذرد است. روانشناسان کودک بر روی تغییر رفتار از طریق تعامل با بچه های کوچکتر تمرکز می کنند. یک روانشناس خوب به طور فعال والدین یا سرپرست کودک را در اطلاع از روند درمان می گذارد و درباره چگونگی رفتار در خانه صحبت می کند.

سخت گیری والدین در یافتن بهترین روانشناس کودک در ظفر(دستگردی)

حتی بهترین روانشناس جهان هم در 45 دقیقه در هفته فقط می تواند تصویری از رفتار و خلق و خوی کودک دریافت کند. برای کامل کردن اعتماد والدین، پزشکان معمولا زمانی را برای صحبت کردن با والدین کودک کنار می گذارند. سوالاتی از این قبیل را از والدین می پرسد:

 • آیا علائم افسردگی او تغییری کرده است؟
 • ارتباط او با شما چگونه است؟
 • مهارت های مدیریت اضطراب را چگونه کنترل می کند؟

بازخورد والدین به این سوالات تصویری شفاف تر و دقیق تر از نیاز های کودک در اختیار روانشناس قرار می دهد. این که والدین در جلسات شرکت کنند یا نه بستگی به سن کودک و ماهیت درمان دارد. برای این که فرزندتان بیشترین بهره را از درمان ببرد، باید او را از نزدیک زیر نظر داشته باشید. بدانید که روی کدام مهارت ها کار می شود و چگونه می توانید آن ها را در خارج از مطب و در زندگی روزمره تقویت کنید.

روانشناس کودک چه فرآیند هایی را برای درمان کودکان طی می کند؟

روانشناسی کودک از دانش علمی برای ارائه خدمات روانشناختی به کودکان استفاده می کند. این تمایز از سایر رشته های روانشناسی اهمیت بیشتری  دارد. زیرا کودکان در توضیح چیز هایی که از سر می گذارنند و تجزیه و تحلیل احساسات خود مشکل دارند.  از نظر والدین تعیین این که آیا رفتار کودک بخشی طبیعی از مرحله رشد است یا نشانه ای از یک ناهنجاری است به مراتب دشوار است. بهترین روانشناس کودک در ظفر(دستگردی) آموزش دیده است تا به مردم کمک کند تفاوت ها را درک کنند. متخصصان در این حوزه، نیاز های اساسی روانشناختی کودکان و چگونگی تاثیر خانواده و سایر زمینه های اجتماعی بر رشد را حفظ می کنند. آن ها بر سه حوزه اصلی تمرکز می کنند:

 • رشد جسمانی به توالی معمولی از رویداد ها در قابلیت های فیزیکی کودک اشاره دارد. روانشناسان کودک می توانند به متخصصان اطفال در مشاهده رشد جسمانی کودک کمک کنند. تاخیر قابل توجه در رشد فیزیکی گاهی اوقات می تواند مسائل اساسی دیگری را آشکار کند.
 • رشد شناختی فرآیند های یادگیری و فکری کودک است. یادگیری زبان، حافظه و تصمیم گیری در این حوزه رشدی قرار می گیرد. این عوامل همگی می توانند بازتابی از ژنتیک کودک و محیط اطراف باشند.
 • رشد عاطفی همه چیز در مورد احساس، درک و ابراز احساسات کودک است. عمیقا با رشد اجتماعی گره خورده است و در احساست بسیار اساسی در میان کودکان بیان می شود. کمک به کودکان برای درک عواطف خود می تواند تاثیر قدرتمندی بر رشد کلی مهارت های ارتباطی بعدی در زندگی داشته باشد.

روانشناسان کودک مهارت های مقابله ای مهمی را برای مدیریت احساسات به کودکان آموزش می دهند و در عین حال به آنها کمک می کنند تا در هر مرحله رشد جدید پیشرفت کنند. روان‌شناس کودک همچنین می‌تواند به شناسایی ریشه‌های مسائل رفتاری رایج کمک کند.

بهترین روانشناس و مشاور کودک چه برتری هایی نسبت به دیگر روانشناسان دارد؟

نکته مهم این است که با بهترین روانشناس کودک در ظفر(دستگردی) احساس راحتی کنید. در ادامه پنج ویژگی مهمی را که باید در یک روانشناس خوب جستجو کنید می خوانید.

یک روانشناس خوب معتقد است که والدین نیز باید در فرآیند مشارکت داشته باشند.

بسیاری از مشاوران کودک معتقد هستند که ملاقات با والدین هر سه جلسه یکبار مناسب است. رابطه کودک با والدین حرف اول را می زند. مخصوصا برای کودکان زیر 13 سال، مشارکت والدین چه در درمان با فرزندتان و چه مراجعه در جلسات برای ایجاد تغییری که می خواهید در فرزندتان مشاهده کنید، ضروری است. نظر شما بسیار مهم است. زیرا شما در خانه با فرزندتان زندگی می کنید و تغییرات او را مشاهده می کنید.

بهترین روانشناس کودک تجربه کار با شرایط مشابه را دارد.

روانشناس فرزند شما باید تخصص یا تجربه لازم را داشته باشد تا به کاهش علائم کودک شما کمک کند. در ملاقات اولیه مشکلات فرزندتان را توضیح دهید مثل گوشه گیری، گریه مداوم، بی نظمی در انجام کار ها و غیره. در آخر بپرسید که او چه تجربه مشابهی برای شرایط فرزند شما داشته است.

یک روانشناس خوب به به ویژگی منحصر به فرد و شرایط او احترام می گذارد.

بهترین روانشناس کودک در ظفر(دستگردی) باید به دنبال نقاط قوت و منحصر به فرد فرزند شما باشد. همچنین، درحالی که کودک شما ممکن است علائمی مانند سایر کودکان تحت درمان داشته باشد، دلایل و چالش هایی که او با آن ها مواجه بوده ممکن است متفاوت باشد. یک مشاور خوب نباید روش درمانی یکسانی برای همه بیماران داشته باشد. اگر احساس می کنید که توضیحات و روش او کل است می توانید به او اطلاعات بیشتری از شرایط فرزندتان بدهید.

انتظاراتی که از روند درمان باید داشت

حین فرآیند درمان، والدین می خواهند بدانند که درمان چقدر طول می کشد و چقدر زود شاهد پیشرفت خواهند بود. آگاهی از عوامل موثر بر نتایج می تواند به شما در ایجاد انتظارات واقع بینانه و جلوگیری از ناامیدی کمک کند. همه کودکان با یک سرعت یکسان پیشرفت نمی کنند. این بدان معنی است که والدین باید که مدت زمان مناسب برای درمان فرزندشان در چه حدودی است.

سرعت درمان در مشاوره کودک به پیچیدگی مشکل ها و همچنین مدت زمانی که کودک با آن دست و پنجه نرم کرده دارد. یک کودک یا نوجوان افسرده ممکن است به درمان مقاومت نشان دهد و به کمک نیاز داشته باشد.  شاید برای رسیدن به نقطه ای که بتواند از آن عبور کند، به دارو نیاز داشته باشد. بهترین روانشناس کودک در ظفر(دستگردی) باید خاطر نشان کند که در روند درمان یک طلاق یا حادثه می تواند آسیب زا باشد و روند درمان را بسیار کُند کند.

نحوه برگزاری اولین جلسه مشاوره

برخی از روانشناسان در اولین جلسه تنها با والدین ملاقات می کنند. برای والدین مفید است که بدون حضور فرزندشان با روانشناس ارتباط برقرار کنند. این کار به شما و فرزندتان این آزادی را می دهد که بدون نگرانی در مورد تاثیر این موضوع بر کودکتان سوال کنید. اگر روانشناس معمولا در اولین جلسه با کودک ملاقات کند، می توانید از او بخواهید که ابتدا با شما نیز یک جلسه داشته باشد. او حتما درخواستتان را می پذیرد.

بعد از هر جلسه فرزند خود را تحت فشار نگذارید

بدترین کاری که والدین می توانند انجام دهند، این است که کودک خود را بعد از هر جلسه مورد سوال و بازجویی قرار دهند. از او فقط بپرسید که “جلسه مشاوره چگونه گذشت؟” اگر بخواهد جواب دهد خودش در مورد آن صحبت خواهد کرد. یک مشاور کودک می تواند کمک زیادی باشد. آن ها می توانند به شما و فرزندتان کمک کنند تا با مسائل اساسی کنار بیایید. هنگامی که بهترین روانشناس کودک در ظفر(دستگردی) را پیدا کردید، هر زمان که به کمک بیشتری نیاز داشتید می تواند به شما کمک کند.

فشار والدین اغلب با نیت خوب شروع می شود. مطمئنا، آن ها می خواهند فرزند موفق داشته باشند. دوستان خوبی داشته باشد و در مدرسه خوب عمل کند. اما گاهی اوقات، ممکن است والدین متوجه نباشند که بیش از  حد به فرزندان خود فشار می آورند. سعی کنید فرزندتان را به خاطر کارهایی که به خوبی انجام می دهد تحسین کنید.والدین ممکن است با تشویق اعماد به نفس کودک را افزایش دهند. در نتیجه عملکرد تحصیلی او افزایش می یابد و این باور را در او تقویت کند که می تواند کاری را انجام دهد و در آن موفق باشد.

چگونه بهترین روانشناس کودک در ظفر(دستگردی) را پیدا کنم؟

اغلب اوقات، والدین توسط مشاور مدرسه به یک روانشناس خاص ارجاع داده می شوند. صرف نظر از این که چگونه با یک روانشناس آشنا می شوید، لازم است که کمی قبل از مراجعه تحقیق کنید. ما پیشنهاد می کنیم که با روانشناس یک تماس کوتاه داشته باشید تا بتوانید سوالاتی از او بپرسید. با انجام این کار اولیه، می توانید در زمان و هزینه خود صرفه جویی کنید. پیدا کردن یک روانشناس حرفه ای یک فرآیند مهم است. اولین قدم درک کامل نیازهای فرزندتان است. در بسیاری از مواقع شروع درمان ممکن است با یک بحران همراه باشد که می تواند برای والدین طاقت فرسا باشد.

بسیاری از خانواده ها فرآیند یافتن روانشناس را با مشاور مدرسه شروع می کنند. منابع زیادی برای کمک به خانواده ها وجود دارد. شما در صورت نیاز به خدمات بهترین روانشناس کودک در ظفر(دستگردی)، می توانید از مشاوران متخصص و مجرب مرکز مشاوره فراز به صورت حضوری، تلفنی و یا تماس تصویری مشاوره دریافت کنید. برای گرفتن وقت و هماهنگی با شماره تلفن همراه 09371178718 و یا شماره تلفن های 02122640332 و 02188672553 تماس بگیرید.

 

 

سوالات متداول

بهترین روش مشاوره برای کودکان چیست؟

رفتار درمانی شناختی (CBT)، با بررسی الگو های به هم ریختگی فکری، به بهبود خلق و خو و اضطراب فرزند شما کمک می کند.

چگونه بهترین روانشناس کودک در ظفر(دستگردی)  را برای فرزندم پیدا کنم؟

شما می توانید از ظریق مشاور مدرسه، دوستان مورد اعتماد شرکت های بیمه و اینترنت روانشناسی حاذق و قابل اعتماد را برای مشکلات فرزند خود بیابید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *