خیانت, مشاوره خانواده

خیانت در زندگی مشترک + بررسی علل و اقدام مناسب برای آن

خیانت در زندگی مشترک

زوج ها با عشق  و علاقه زندگی خود را شروع می کنند و امید دارند که تا آخر عمر با همدیگر زندگی خوبی را داشته باشند. اما همیشه زندگی آن طور که ما فکر می کنیم نیست و ممکن است مشکلاتی هم به وجود بیاید. ازدواج مملو از تعهدات بین دو شخص است و پایبند ماندن به این تعهدات کار بسیار بزرگی خواهد بود. یکی از اتفاقات و مشکلاتی که می تواند در زندگی مشترک بسیار دردناک باشد، خیانت در زندگی مشترک است. زمانی که یک فرد در یک رابطه عاشقانه بدون رضایت همسر خود با فرد دیگری رابطه عاطفی یا جنسی برقرار می کند، مرتکب خیانت شده است. با این حال، خیانت در همه رابطه ها تعریف یکسانی ندارد و برای درک بیشتر این موضوع، مطلب را به طور کامل دنبال کنید.

چرا برخی از افراد به همسر خود خیانت می کنند؟

خیانت می تواند دلایل گسترده ای داشته باشد. بسیاری از افراد فقط به لذت های زودگذر  و کوتاه خود فکر می کنند و هیچ درکی از احساسات طرف مقابل ندارند. آن ها به طور عادی خیانت می کنند و فکر نمی کنند که وفاداری رکن اصلی یک رابطه است. افرادی که حس می کنند حق دارند به هر طریقی که می توانند رابطه جنسی داشته باشند، اغلب به شریک زندگی خود خیانت می کنند و آن را منطقی می دانند. به عبارتی آن ها نمی خواهند فقط به یک شخص وفادار بمانند و شادی های از دست رفته خود را در روابط نامشروع زنده می کنند.

“تحقیقات نشان می دهد که زنان به دلیل احساس محرومیت عاطفی و مردان به دلیل احساس محرومیت جنسی، خیانت می کنند.”

از آن جایی که روابط نا مشروع به راحتی به صورت ارتباط از طریق اینترنت در دسترس است، اغلب برای همسری که از رابطه ناراضی است، درددل و محبت کردن به یک شخص دیگر راحت تر از گفتگو با همسر خود درباره علل نارضایتی خواهد بود. بهبود روابط نیاز به تلاش دارد، و اگر هر یک از طرفین مایل به این تغییر نباشند، پیدا کردن کمبود ها و نقاط ضعف آسان خواهد شد.

با این کار، بهانه خوبی برای خود می تراشند و طبق استدلال خود خیانت در زندگی مشترک را منطقی جلوه می دهند. در حالی که رفع این نارضایتی ها و بهبود رابطه کار چندان سختی نیست  و همینطور خیانت از نظر عاطفی برای شخص ویران کننده است، فردی که خیانت می کند اغلب احساس رضایت آنی دارد و فقط کاری را انجام می دهد که در آن لحظه احساس خوبی به او خواهد داد و به هیچ وجه نمی تواند آن را کنترل کند. شخص در مورد آینده هیچ تصمیمی ندارد و فقط می خواهد احساسات واقعی اش را سرکوب کند.

چه نشانه هایی برای خیانت شریک زندگی وجود دارد؟

اگر بیش از حد به همسر خود مشکوک هستید و فکر می کنید که به شما خیانت می کند، این احتمال وجود دارد که تصورات شما صحیح باشد. در حالی که هیچ تشخیص دقیقی وجود ندارد که نشان دهد همسر ما خیانت در زندگی مشترک می کند، اما با وجود چند نشانه می توانید چک کنید که این ادعا درست است یا نه. این علائم عبارتند از:

در دسترس نبودن همسرتان

ممکن است مواقعی پیش بیاید که همسر شما به سادگی ناپدید شود و شما هیچ اطلاعی از او نداشته باشید. این کار می تواند به این معنی باشد که او با کسی است که نمی خواهد شما از آن اطلاعی داشته باشید.

وقت زیادی را در تلفن همراه می گذراند

در دنیای امروز، بیشتر ارتباطات از طریق اینترنت اتفاق می افتد. کسانی که به همسر خود خیانت می کنند، معمولا در ابتدا از طریق چت کردن در ساعت های زیاد این کار را شروع می کنند. اگر همسر شما بیش از حد از تلفن همراه استفاده می کند یا این که آن را از شما مخفی می کند، ممکن است به این معنی باشد که او نمی خواهد شما بدانید که با چه کسی صحبت می کند.

در حرف زدن متناقض رفتار می کند

دروغ گویی بسیار سخت تر از آن چیزی است که اکثر مردم فکر می کنند، به خصوص دروغگویی به همسر خود که همیشه با او زندگی می کنید. در حالی که افراد دروغگو تلاش می کنند تا هر بار که دروغ می گویند، یک روش تکراری را تکرار کنند. معمولا وقتی دچار استرس هستند، یا سوال جدیدی از  آن ها می شود شروع به دادن پاسخ هایی متناقض می کنند. از این راه می توانید تشخیص بدهید که آیا همسر شما دروغ می گوید یا نه.

تغییر در برنامه کار

اگر دیر کردن و نیامدن به خانه در شب به یک امر عادی تبدیل شود، حتی اگر شغل همسرتان این را ایجاب کند، ممکن است حقیقت را به شما نگوید.

فرافکنی و انکار کردن

فرافکنی زمانی اتفاق می افتد که فرد خطاکار شروع به متهم کردن دیگران به همان رفتار می کند یا تصور می کند که همه افراد نیز همین کار را انجام می دهند. روانشناسان معمولا در رخ دادن فرافکنی عقیده مشترکی دارند اما در نحوه بروز آن با هم اختلاف نظر دارند. انکار کردن و سپس فرافکنی، چیزی است که باعث می شود همسر خیانتکار شما یا شخص دیگری را به خیانت متهم کند.

راه های مرتکب شدن خیانت در زندگی مشترک

اصطلاح “خیانت” لزوما محدود به تماس جنسی یا ارتباط فیزیکی نیست. حقیقت این است که خیانت انواع و سطوح مختلفی دارد. با پیشرفت تکنولوژی و گسترش ارتباطات، فرصت های بسیاری برای ارتباط با اشخاص مختلف در اختیار افراد قرار می گیرد. با ایجاد ارتباطات افراد می توانند از خود واقعی و مشکلاتشان دور شوند. خیانت عاطفی زمانی رخ می دهد که سطحی از صمیمیت وجود داشته باشد بدون این که لزوما شامل ارتباطات فیزیکی شود. اما خیانت فیزیکی کاملا متفاوت با خیانت عاطفی است. در این مرحله فرد می تواند به صورت کوتاه مدت یا بلند مدت درگیر خیانت باشد. در روابط کوتاه مدت معمولا چند روز یا چند هفته عمر دارند و فرد پس از رفع نیاز های خود، آن را پایان می دهد و به رابطه اولیه خود باز می گردد.

اما در خیانت بلند مدت، ممکن است سال ها طول بکشد و بسیار پیچیده خواهد بود. در این نوع رابطه، خیانت در زندگی مشترک به عنوان یک هنجار برای فرد خیانتکار در نظر گرفته می شود و می تواند نشانگر یک موضوع و رابطه عمیق باشد. هیچ پشیمانی از ایجاد این رابطه نامشروع وجود ندارد و فرد در صورت با خبر شدن همسر خود یا این رابطه را انکار می کند، یا این که درصدد دفاع از خود بر می آید.

آیا خیانت را می توان بخشید؟

خیانت در هر رابطه ای خطرات و عواقبی دارد. یه خصوص در ازدواج می تواند عواقب گسترده ای برای هر دو طرف داشته باشد. اگر یکی از طرفین خیانت کند، ممکن است در آینده احساس سردرگمی و تنهایی کند یا این که در صورت پشیمان شدن، احساس گناه و عذاب وجدان هم می تواند اضافه شود و به رابطه آسیب های زیادی وارد کند. در مورد خیانت در ازدواج هیچ اقدام قاطعی وجود ندارد. با این حال، این شما هستید که تصمیم نهایی را می گیرید. باید تمام جوانب را بسنجدید و ببینید که آیا شریک زندگیتان را می توانید ببخشید و تمام اشتباهات او را نادیده بگیرید؟

خیانت چه اثراتی روی طرفین می گذارد؟

خیانت در زندگی مشترک می تواند تاثیرات بسیار منفی در هر دو طرف داشته باشد. کسی که خیانت می کند شاید بتواند هیجانات ناشی از رابطه نامشروع را تجربه کند، اما در نهایت عواقب اعمال آن ها می تواند بسیار ویرانگر باشد. اگر فرد خیانتکار از جایگاه اجتماعی بالایی برخوردار باشد، با بر ملا شدن این اتفاق، ضربه بسیار بدی به وجه اجتماعی او خواهد خورد. شایعات می تواند به سرعت بین خانواده و آشنایان پخش شود و در نهایت منجر به افسردگی و طرد شدن فرد خواهد شد.

اگر فرد خیانتکار از قصد این کار را انجام نداده باشد، امکان دارد احساس شرم و گناه را در خود حس کند. او می داند که چه درد و رنجی را به شریک زندگی خود وارد کرده اند. این امر در مواقعی می تواند باعث تنفر از خود و حتی خودکشی شود.

شریک زندگی شما می تواند در یک چشم به هم زدن از شما متنفر شود و اعتمادش را نسبت به شما از دست بدهد. خانواده شما می توانند طردتان کنند و حتی فرزندتان از شما دوری کند. بسیاری از کسانی که به آن ها خیانت می شود تصمیم به طلاق می گیرند و برای این کار می خواهند که حضانت فرزندان را هم بر عهده بگیرند. به همین دلیل یک دعوای طولانی و طاقت فرسا بر سر گرفتن حضانت به وجود خواهد آمد. در نتیجه، خیانت می تواند تأثیر عمیقی بر شریک خیانتکار داشته باشد و منجر به احساس گناه، شرم و آشفتگی عاطفی شود.

آیا کودکان هم از خیانت آسیب می بینند؟

خیانت در ازدواج نه تنها بر فرد خیانتکار و خیانت دیده، بلکه بر فرزندان هم تاثیرات مخربی می گذارد. وقتی کودکان از خینات والدین خود اطلاع پیدا می کنند، بسیار آسیب می بینند. آن ها حس می کنند که دیگر بین والدین جایی ندارند و نمی توانند کنار هیچکس زندگی کنند. برخی از آنان دیگر نمی توانند احساسات خود را درک کنند. مثلا وقتی به هر دو والد خود محبت می کنند و با آن ها ارتباط برقرار می کنند، احساس گناه می کنند و فکر می کنند که باید والدی که به او خیانت شده را انتخاب کنند. کودکان عمدتا دچار احساس خشم، سردرگمی و افسردگی می شوند.

برخی از کودکان از دعوای والدین خود شکه می شوند و نمی دانند به چه دلیل آن ها مدام با هم دعوا می کنند. کودکان ممکن است در نتیجه خیانت در زندگی مشترک والدین خود دچار مشکلات رفتاری و عاطفی شوند. آنها ممکن است گوشه گیر، مضطرب یا افسرده شوند، یا ممکن است رفتارهای نادرست داشته باشند. برخی از کودکان در مدرسه دچار افت تحصیلی می شوند و نمرات آن ها به طور مداوم کاهش می یابد. کودکانی هستند که به شدت احساس خشم دارند و این احساس را روی همسن و سالان خود با خشونت و زورگویی پیاده می کنند.

اثرات خیانت در دوران بزرگسالی کودکان چگونه است؟

اکثر آن ها گوشه گیر هستند و نمی توانند روابط سالمی را تجربه کنند. وقتی به دوران نوجوانی می رسند به احتمال زیاد همیشه از این که شریک زندگیشان به آنان خیانت کند وحشت دارند. در نتیجه مشکلات اعتماد در آنان به وجود می آید و دیگر نمی توانند به کسی اعتماد کنند. برای والدین مهم است که تأثیر بالقوه اعمال خود را بر فرزندان خود در نظر بگیرند و پس از خیانت به دنبال کمک و حمایت باشند. این امر می تواند شامل مشاوره یا درمان برای والدین و فرزندان و همچنین برداشتن گام هایی برای بازسازی اعتماد و ارتباطات در خانواده باشد.

ترمیم آسیب های پس از خیانت در زندگی مشترک

نکته مهمی که در روابط وجود دارد این است که طرف مقابل هیچ گاه برای این اتفاق مقصر نیست و نباید خودش را سرزنش کند. بسیاری از افرادی که خیانت می کنند شریک زندگی خود را دوست دارند و هیچ تمایلی به آزار و اذیت آن ها ندارند. به همین دلیل است که برخی افراد برای جلوگیری از خیانت تمام تلاش خود را می کنند. با این حال، رخ دادن این اتفاق می تواند آسیب قابل توجهی به یک رابطه وارد کند.

اگر همسرتان به شما خیانت می کند و فریب خورده اید، دو راه بیشتر ندارید. یا این که هرکاری برای ترمیم رابطه انجام دهید یا این که هیچ علاقه ای به ماندن در این رابطه نداشته باشید. اگر مطمئن نیستید که چگونه با این وضعیت برخورد کنید، می توانید کار های زیر را انجام دهید:

اقدامات پس از خیانت
 • از خود بپرسید که آیا می توانید به شریک زندگی خود اعتماد کنید؟ممکن است بازسازی اعتماد زمان بر باشد و اگر نمی توانید که به او دوباره اعتماد کنید، احتمالا ترمیم رابطه غیر ممکن خواهد بود.
 • با همسر خود درباره آن چه که اتفاق می افتد صحبت کنید. یک مشاور ازدواج یا شخص بی طرف را برای بحث کردن در نظر بگیرید. پیدا کردن انگیزه های شریک زندگیتان ممکن است به شما در تصمیم گیری درست کمک کند. اما به طور کلی توصیه می شود که از پرسیدن جزییات خودداری کنید.
 • از او بپرسید که آیا تمایلی به ادامه رابطه دارد؟ برخی از افراد به این دلیل خیانت می کنند که می خواهند رابطه را پایان دهند اما به دلیل طرحواره هایی که دارند نمی توانند این حرف را بیان کنند. بنابراین بسیار مهم است که از احساسات طرف مقابل خود اطلاع داشته باشید.

اگر بعد از خیانت در زندگی مشترک قصد دارید که رابطه از دست رفته خود را ترمیم کنید، توصیه می شود که با یک مشاور صحبت کنید. در صورتی که قصد دارید روی رابطه خود کار کنید، مشاوره ازدواج بسیار توصیه می شود، اما درمان فردی نیز می تواند به شما کمک کند تا عواطف و احساسات خود را در مورد موقعیتی که در آن قرار دارید، تثبیت کنید.

“خیانت به معنای پایان رابطه نیست و بسیاری از رابطه ها بعد از خیانت ترمیم یافته اند.”

جلوگیری از خیانت در زندگی مشترک

درست است که خیانت بسیار آسیب زاست و می تواند تمامی ارتباط بین طرفین را نابود کند، اما اقداماتی هم وجود دارند که در صورت رعایت آن ها می توان تا حدودی از وقوع خیانت جلوگیری کرد. اگر شما به اندازه کافی با همسر خود صمیمی باشید، ارتباط فیزیکی و عاطفی شما بهبود خواهد یافت و می توانید امیدوار باشید که او نیاز های عاطفی خود را در جای دیگری برطرف نکند. به خاطر داشته باشید که همیشه نیاز های خود را مطرح کنید و اگر از موضوعی ناراحت هستید حتما با همسر خود در میان بگذارید. نگفتن مشکلات و صحبت نکردن می تواند به مرور باعث دور شدن طرفین از همدیگر شود و اثرات مخربی را برای دوام رابطه بر جای بگذارد.

از موقعیت هایی که ممکن است در آن ها نتوانید بر نفس خود غلبه کنید جلوگیری کنید. دوستان ناباب یکی از دیگر عامل هایی است که می تواند شما را به خیانت در زندگی مشترک سوق دهد. برخی از آن ها درخواست های نامتعارفی از شما دارند یا این که از روابط نامشروع خود در کنار شما صحبت می کنند. این کار می تواند به مرور روی شما تاثیر بگذارد و در نهایت منجبر به تکرار این عمل از جانب شما شود. در محل کار ارتباط خود را با همکاران حفظ کنید و به طور خیلی زیاد با آن ها صمیمی نشوید. اجازه دهید بین زندگی کاری و خصوصی شما مرز های مشخصی باقی بماند.

اگر به من از طرف همسرم خیانت شد چگونه از یک مشاور کمک بگیرم؟

زندگی مشترک پیچیدگی زیادی دارد و از فراز و نشیب های زیادی برخوردار است. شاید فکر کنید که زندگی شما تا ابد به خوبی ادامه دارد، اما ممکن است از جایی ضربه بخورید که حتی فکرش را هم نمی کردید. اگر همسر شما به طور ناگهانی به شما خیانت کند، ممکن است ضربه زیادی بخورید و عزت نفس خود را از دست بدهید. در این مواقع امکان واکنش های غیر معقول زیاد خواهد بود. بنابراین باید به دنبال یک کمک حرفه ای برای مواجهه با این اتفاق ناگوار باشید. . مرکز مشاوره فراز، به شما در مورد این که چگونه با خیانت در زندگی مشترک مواجه شوید، کمک می کند. ما، آماده ارائه خدمات به شما در خصوص  نحوه کنار آمدن با خیانت در رابطه زناشویی هستیم. برای گرفتن وقت و هماهنگی با شماره تلفن همراه 09371178718 و یا شماره تلفن های 02122640332 و 02188672553 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

آیا خیانت فقط به روابط فیزیکی محدود می شود؟

خیر. بر خلاف تصور عموم، خیانت فقط به روابط جنسی محدود نمی شود و خیانت عاطفی بسیار بیشتر از روابط فیزیکی است.

اگر به همسرم شک داشتم باید با او مطرح کنم؟

پیشنهاد می شود که این کا را نکنید، چرا که ممکن است واکنش های بدی نشان دهد یا این که به کلی موضوع را انکار کند. بهترین راه این است که با یک مشاور برجسته در این رابطه مشورت کنید.

امتیاز دهید

5 دیدگاه برای “خیانت در زندگی مشترک + بررسی علل و اقدام مناسب برای آن

 1. سارا گفت:

  همسر من شب ها خیلی دیر میاد خونه من مدتی هست بهش مشکوک شدم. این مسئله رو باهاش در میون بذارم یا صبر کنم؟

  1. مومنی گفت:

   با سلام تا زمانی که درباره خیانت اطمینان پیدا نکرده اید، پیشنهاد نمی کنیم که این کار را انجام دهید. می توانید با مراجعه به این مقاله اطلاعات بیشتری کسب کنید

  2. بله.اگر بهشون مشکوک شدید واضح مطرح کنید.

 2. hamid گفت:

  چت کردن همسرم با افراد دیگه هم خیانت محسوب میشه؟

  1. اگر از شما مخفی کنند بله.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *